کرونا

آیا فعالیت های ورزشی در افرادی که درگیری ریوی کرونا دارند خطرناک است؟

مقدمه:
بیماری کووید 19 بر همه جنبه های زندگی از جمله کار، مسافرت و همچنین ورزش تأثیر گذاشته است. در حالی که فاصله اجتماعی و بهداشت برای جلوگیری از عفونت مهم است، اما در صورت ابتلا، ورزش متوسط و خواب کافی می تواند در بازیابی عملکرد ریه ها موثر باشد. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا فعالیت ورزشی (مثل ایستادن طولانی، دویدن یا از پله بالا رفن) در افرادی که درگیری ریوی کرونا دارند خطرناک است؟


شواهد موجود برای پاسخ به این سوال:

مبتلایان به بیماری کرونا که با علایم شدید سرفه، تنگی نفس و احتقان شدید ریوی روبرو هستند، باید در دوره نقاهت از فعالیت ورزشی شدید بپرهیزند. در این دوران سلول های سیستم ایمنی در حال ترمیم و بازسازی است و بدن باید به راحتی فرصت بازسازی خود را داشته باشد. بهترین شیوه فعالیت ورزشی در دوران نقاهت اجتناب از فعالیت ورزشی شدید است. اما پس از بیماری کرونا و در طول 2 تا 3 هفته استراحت، انجام برخی تمرین های تنفسی ساده پیشنهاد می شود تا دوباره ریه ها بتوانند به آرامی کارایی طبیعی خود را به دست آورند. با توجه به اینکه ویروس می تواند در بسیاری از سیستم های بدن عوارضی ایجاد کند، بهترین روش این است که بیمار، تمرین های ورزشی خود را به روشی آهسته و ثابت از سر بگیرد، به طوری که تمرین را با شدت بسیار کم شروع کرده و به تدریج خود را در یک دوره 3 تا 4 هفته ای تقویت کند. این تمرینها به هیچ عنوان نباید باعث ایجاد خستگی شود. در هر نوبت تمرین، ریه ها سه تا چهار بار با یک نفس عمیق از هوا پر و در سینه حبس شده و بعد از آن عمل بازدم انجام می شود. این کار کمک زیادی به پاکسازی و بازیابی سریعتر عملکرد ریه ها می کند. انجام این تمرینهای آسان باید در حالت خوابیده یا نشسته باشد، لذا ایستادن و راه رفتن در حین تمرین توصیه نمیشود. این تمرین ها را می توان در خانه انجام داد ولی ضروری است که در حضور فرد دیگری انجام شود. ممکن است در طول تمرین یا بعد از آن سرگیجه، درد قفسه سینه، درد عضلات و تپش قلب، تهوع، سبکی سر یا تاری دید و تنگی نفس ایجاد گردد. لذا بهتر است تمرینات ورزشی با مشورت پزشک معالج فرد باشد و در صورت بروز مشکل نیز با پزشک تماس گرفته شود.


نتیجه گیری:

مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که با علایم شدید سرفه، تنگی نفس و احتقان شدید ریوی روبرو هستند، باید از فعالیت ورزشی شدید خودداری نمایند ولی فعالیت فیزیکی در حد سبک تا متوسط بسیار مفید است. بهترین شیوه فعالیت ورزشی در دوران نقاهت، انجام برخی تمرین های ساده تنفسی است و اینکه فرد بیمار، تمرین های ورزشی خود را به روشی آهسته و ثابت از سر بگیرد. تنفس عمیق با استفاده از دیافراگم (تنفس شکمی)، عملکرد ریه را بازیابی می کند. نفس کشیدن از طریق بینی باعث تقویت دیافراگم و تسریع بازیابی سیستم عصبی می شود. اگر فرد حین تمرینات احساس تنگی نفس زیاد، تهوع، سرگیجه، سبکی سر یا تاری دید و تپش قلب داشت، باید تمرینات را بلافاصله قطع نماید. توصیه می شود فرد بیمار برای انجام تمرینات مناسب و موثر با پزشک معالج خود در این
زمینه مشورت نماید.

منبع : دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.