کرونا

اصول استفاده از ماسک در روزهای بارانی چیست؟

مقدمه:
در حال حاضر، در اغلب کشورها مردم ملزم به استفاده از ماسک در مکان های عمومی هستند. در مغازه ها، اماکن پذیرایی، تاکسی های شخصی و حمل و نقل عمومی و سایر مکان هایی که همزمان تعدادی از افراد حضور دارند و امکان فاصله گذاری وجود ندارد، پوشیدن ماسک توصیه می شود. برخی شرایط مانند رطوبت و خیس شدن ماسک ممکن است کارایی آن را تحت تأثیر قرار دهد. حال، این سوال ممکن است مطرح شود که در روزهای بارانی و هنگام بارش برف یا باران جهت پیشگیری از ابتلا به کووید-19، اصول استفاده از ماسک چیست؟


شواهد موجود برای پاسخ به این سوال:

استفاده از ماسک صورت در تمام فضاهای عمومی داخلی و در مکان هایی که نمی توان دو متر فاصله را رعایت کرد توصیه می شود. ماسک های جراحی در سطح میکروسکوپی کار می کنند و یک ساختار شبکه ای دارند که ذرات را به دام می اندازد ولی رطوبت می تواند آن شبکه را از بین ببرد یا مختل کند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، آب جریان هوا را در ماسک محدود می کند و بر نحوه عملکرد فیلتر آن تأثیر می گذارد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی می گویند رطوبت باعث ایجاد تخلخل در ماسک ها می شود و به همین دلیل در هوای مرطوب انواع ماسک ها آسیب پذیر هستند. به عبارتی دیگر در اثر رطوبت، ذرات به درستی فیلر نمی شوند و در نتیجه کارایی ماسک کاهش می یابد. بنابراین اگر ماسک آلوده شده یا به هر دلیلی خیس شود باید بلافاصله با ماسک جدید تعویض شود. توصیه شده است در زمان باران، اگر از افراد دیگر فاصله ی مناسبی داریم ماسک را از صورت جدا کنیم تا مانع از خیس شدن آن شویم، اما اگر امکان برقراری فاصله ی مناسب با سایر افراد نیست باید سعی شود با استفاده از چتر، از رسیدن آب باران به ماسک جلوگیری شود. اما اگر ماسک تحت هر شرایطی خیس شد، حتما باید تعویض شود و این روند تا زمان رسیدن به یک سقف مناسب ادامه پیدا کند. لذا توصیه می شود افراد همیشه ماسک اضافی همراه خود داشته باشند تا اگر ماسک آنها خیس شد بتوانند آن را تعویض نمایند.


نتیجه گیری:

بر اساس شواهد موجود، ماسک های مرطوب نمی توانند فرد را به طور کامل در برابر عوامل بیماری زا محافظت کنند. بنابراین اگر ماسک در زیر باران یا به هر دلیل دیگری خیس شد، باید فوراً با ماسک دیگری عوض شود.

منبع : دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.